marca 16, 2018

Koparka w wąwozie


Od lat, jeśli nie od zawsze, powodowany dziwaczną manią podążania od punktu A do punktu A wybieram co rusz kolejne miejsca, by dać asumpt spełnienia swoim zachciewajkom. Od punktu A do  punktu A, tam i z powrotem. Jak Hobbit, tyle że inaczej – bez smoków, trolli i innych duractw śliniących się na myśl o lekkiej niestrawności wywołanej spożyciem mych członków w formie dowolnej. Okrążyć kolejne jezioro, kolejny las, kolejną gminę… głupota.
Dziesiątki razy przejeżdżałem tuż obok, pewnie tyle samo razy byłem nad samym brzegiem i choć znam niemal wszystko dokoła, to jednak rundki tam i z powrotem nie zrobiłem. Boli to mocno, wierci dziurę w brzuchu i spać nie daje. No muszę, obejdę oba jeziora za jednym zamachem i w końcu wyśpię się spokojnie, bez poczucia winy że pod nosem a wciąż niezaliczone.


Myśl o spokojnym śnie zburzyła się już na skraju pierwszego jeziora. Zbliżająca się wiosna i skok temperatury w ostatnich dniach rozmroził bagna stanowiące granicę pomiędzy akwenami. Niby brnąłem dokąd się dało, koniec końców zarządziłem jednak odwrót i zmianę trasy – będzie wokoło, ale już nie samiutkim brzegiem.


Wygramoliłem się niewielkim wzniesieniem w stronę wygodnej ścieżki, okrążyłem na wpół rozmrożoną breję i skierowałem w stronę wąwozu. Wąwozem, to on z nazwy jedynie. Ot polodowcowa niecka, której najniższy obszar porastają wiecznie zalane trzcinowiska.Mimo wszystko nie da się zaprzeczyć, że miejsce ma swój urok. Tuż obok droga, kilkaset metrów dalej pojedyncze domy, a w dziurze jakoś spokojnie jakby na odludziu zupełnym. Poza pojedynczymi ćwierknięciami sikorek i wyrywającym się z głębi trzcin żurawim klangorem cicho sza. 


Wąwóz łagodnie spływał w kierunku drugiego z jezior, więc leniwym tempem posuwałem się w stronę brzegu. Nagle kątem oka wyniuchałem coś, co nijak miało się do wspomnianej wcześniej dzikości tej dziury.Niewielka koparka, niezaprzeczalny ślad cywilizacji porzucony na pastwę rdzy. Bidulka wrośnięta w krajobraz pustki oddalony niecałe dwa kilometry od miasteczka, które niedługo rozkwitnie kolorowymi klombami. 

23 komentarze:

 1. Chyba powinno być "zachciewajkom". Cudna kopara, parę było podobnych w mojej okolicy, ale niestety złomiarze je rozkradli, bu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest, jak się pisze ciurkiem w pracy i nawet nie raczy zerknąć w opublikowany tekst. ;) Tej prędko nie rozkradną, bo nieźle się zaszyła.

   Usuń
 2. Bardzo ładna kolorystyka i klimat tych zdjęć. Przykład jak z łatwych objetków stworzyć sztukę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koparka zlała się z otoczeniem, zapuszczając korzenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podoba mi się klimat zdjec

  OdpowiedzUsuń
 5. Wąwóz i taka stara koparka na końcu. Trochę ciarki przechodzą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ja lubię tego typu miejsca! Też często łażę po krzaczorach ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Damianie, wybacz, ale nie porwała mnie ani opowieść, ani zdjęcia, choć myślę, że leży w tym potencjał, bo tekst miejscami robił się niczym wstępniak do opowieści grozy ;-)) Czegoś więcej mi zabrakło...

  OdpowiedzUsuń
 8. Tyle empatii do porzuconej koparki w tym tekście, że aż mi się smutno zrobiło i chciałabym ją przygarnąć😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahah :D a dziś czytałam artykuł, w którym pisali, że Polacy należą do najmniej empatycznego narodu..a tu proszę :) Nawet empatia do koparki się pojawia! Klaudia J

   Usuń
 9. A mnie tekst zaciekawił:) Zdjęcia też, ale ja lubię się szwendać po takich odludziach i mam bujną wyobraźnię więc sobie tą całą wycieczkę wyobraziłam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ach tak poetycko! Czytałabym dalsze części z wypiekami na twarzy. Zagladałeś pod koparkę? Może to dobry punkt wyjścia na rozwinięcie w kryminał?

  OdpowiedzUsuń
 11. Siedzi sobie tam koparka, dopóki panowie trudniący się recyklingiem metali nie dowiedzą się o jej istnieniu ...

  OdpowiedzUsuń
 12. Te zdjęcia ciągle mnie przyciągają

  OdpowiedzUsuń
 13. Tajemnicze miejsce - świetna sceneria do zdjeć! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ tam mrocznie! Ale ma to swój klimat ;) I co najważniejsze - bez tłumów, sam na sam z naturą. Lubimy takie miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czasami mamy obok coś, czego całkowicie niedostrzegamy... :)

  OdpowiedzUsuń

Zdania złożone mile widziane, wszelkie wulgaryzmy w pełni tolerowane. Byle z głową. Dodając komentarz, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez witrynę.

Copyright © 2016 Po zbyrach i nie tylko , Blogger